Szamba betonowe i inne rozwiązania

Jak rozwiązać problem ze ściekami

W tej chwili bardzo często ludzie decydują się się na poszukanie swojego miejsca poza miastem. Coraz więcej osób marzy o domu z ogródkiem. Budowa domu dostosowanego do naszych potrzeb jest powiązana z  kilkoma różnorodnymi fazami. Popularne stają się działki poza miastem. Dodatkową informacją, że większość sołectw nie ma globalnego systemu odprowadzania ścieków. Właśnie osoby, które budują dom muszą liczyć się z rozstrzygnięciem problemu odprowadzenia ścieków. W tym momencie na rynku jest kilka wariantów pomiędzy jakimi należy dokonać wyboru. Szamba betonowe, zbiorniki ze sztucznego tworzywa, oczyszczalnie ścieków to kilka z możliwych rozwiązań.

Na wybór dopasowanego do potrzeb zbiornika składa się wiele czynników. Zadaniem tego artykułu jest odpowiedzenie na wszystkie pytania związane z wyborem zbiornika.

Plastikowe szamba

Wyrabiane są z reguły z poliestrów i są zbrojone włóknem szklanym. Połączenie tych materiałów oraz skomplikowanego procesu produkcji ma zagwarantować szczelność zbiornika. Te szamba są ekologiczne co zapewni odpowiedni wzrost roślin w Państwa ogrodzie. Zbiorniki z żywicy poliestronowej nie uszkadzają gleby. Zaletą tego typu zbiorników jest ich bycie eko. Kolejną cechą tych zbiorników jest ich niska waga. Minimalizuje to koszty transportu i montażu szamba. Wadą wynikającą z wagi zbiorników jest fakt, że nie można ich wkopywać w każdy teren.

Zbiorniki z żywic poliestronowych najprawdopodobniej nie sprawdzą się tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Wadą tych zbiorników jest niska wytrzymałość na obciążenia. Szamb plastikowych nie wolno montować pod podjazdem dla aut. Te zbiorniki zmieniają swoją lokalizację pod wpływem naporu wód gruntowych. Dla osób zainteresowanych ceny tego typu zbiorników wahają się pomiędzy 1 700 zł a 7 000 zł.

Szamba betonowe

szamba betonoweZ pewnością szamba betonowe są najczęściej wybieranymi zbiornikami. Najczęściej stosowanym betonem do wyrobu szamb betonowych jest ten klasy B-25. Producenci szamb betonowych poprawiają proces produkcyjny. Renomowane ostatnio jest wymieszanie żelbetonu z specjalistyczną chemią budowlaną, celem tego jest uszczelnienie porów betonu. Dodatkowo na szamba betonowe nakłada się kilka warstw izolacyjnych. Akurat dlatego szamba betonowe są 100 %  szczelne, co powoduje że są ekologiczne.

Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych są bardzo ciężkie. Daje to możliwość instalowania ich w każdym terenie. Ciężar pozwana na to, że szamba osadzają się bardzo dobrze w gruncie daje to gwarancję, że zbiornik nie zmieni położenia. Uzupełniająco szamba betonowe można instalować pod podjazdem. Te zbiorniki charakteryzuje wysoki współczynnik wytrzymałości. Koniecznie należy wspomnieć, że te zbiorniki nie kruszą się ani nie pękają. Jeżeli zainwestuje się taki zbiornik od solidnego producenta można mieć gwarancję bezproblemowego używania przez dekady. Ceny wahają się od 900 zł za zbiornik o pojemności 4 000 L do 4 000 zł za pojemność 20 000 L.

Przydomowe oczyszczalnie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wynaleziono w trosce o dobro środowiska. Jest to nowość na rynku. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii oczyszcza ona ścieki komunalne, co daje możliwość wykorzystania uzyskanej wody na różne sposoby. Taka woda może posłużyć do podlewania roślin na działce, co spowoduje niższe rachunki za wodę. Jednak to rozwiązanie ma też wady. Przydomowe oczyszczalnie ścieków narzucają stosowanie w domu tylko deikatnej ekologicznej chemii gospodarczej. Jest to konieczne, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Jeżeli nie będzie stosowana taka delikatna chemia może nawet dojść do uszkodzenia flory bakteryjnej. Konieczna jest wtedy wymiana zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...