Szamba betonowe – opis

Szamba betonowe to solidny wybór.

Szamba betonowe to nieskomplikowane urządzenia i to zarówno pod względem budowy jak i działania. Szambo betonowe to zbiornik montowany pod powierzchnią ziemi, połączony z powierzchnią za pomocą włazu wykonanego z żeliwa, mający otwór gdzie, rurami doprowadzane są nieczystości. Objętość szamba betonowego musi być dopasowana do ilości zużywanej wody na każdego mieszkańca domu. Umiejscowienie szamba betonowego, musi być zgodne z przepisami. Pokrywa szamba oraz wywiewka powinny znajdować się w odległości 5 metrów od okien i drzwi wejściowych, 2 metry od granicy działki oraz 15 metrów od studni. Przy planowaniu usytuowania szamba trzeba również zadbać o możliwość jego opróżniania, a konkretnie – zapewnić drogę dojazdu dla wozu asenizacyjnego lub wyprowadzić rurę kanalizacyjną do granicy działki.

Szambo betonowe jest najpopularniejsze na rynku.

Szamba te robione przez fabryki specjalizujące się w tej konkretnej dziedzinie, są wykonane z wysokiej jakości elementów betonowych i żelbetonowych, dzięki odpowiedniemu zaimpregnowaniu są bardziej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Niezmiernie ważne jest, aby od firmy u której zakupiliśmy zbiornik na szambo otrzymać certyfikat szczelności. Jest on zalecany przy odbiorze budowlanym. Produkcja szamba powinna być zgodna z wyznaczonymi normami bezpieczeństwa. Powinniśmy nabywać takie szamba betonowe, które posiadają Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska.

szamba betonoweNajczęściej montuje się szamba betonowe, które można zakupić jako gotowy produkt. Szamba betonowe są łatwe w montażu, jednakże trzeba upewnić się czy do wyznaczonego miejsca dotrze dźwig – w przypadku gdy zdecydujemy się na zakup gotowego szamba. Najczęściej spotykaną formą szamb betonowych są zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe lub wielokomorowe.

Szamba betonowe bez większych obaw, możemy wykorzystywać na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych. Wielkość jaki mają szamba betonowe zapewnia dobre osadzenie w gruncie w odróżnieniu od zbiorników z tworzywa sztucznego. Jego odporność na nacisk jest dobrą inwestycją w kontekście planowanej budowy podjazdu do garażu lub miejsca parkingowe nad nim. Jest również w większości wypadków wybierany z uwagi na cenę oraz szeroką ofertę rynkową.

 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...