Szamba betonowe, jesienna porada: lokalizacja i koszt

Szamba betonowe

Jeżeli budynek wybudowany jest tam, gdzie brak kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania fekaliów jest zakup szamba, czyli szczelnego pojemnika na ścieki. Jego zakup i podpięcie to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Szamba betonowe są najpopularniejszymi zbiornikami na nieczystości w Polsce.

Koszt

Największą część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Bywa  on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Masa zbiornika powinna być dobrana do liczby zamieszkałych osób i ilości wytwarzanych ścieków. Mówi się, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę.

Lokalizacja

Szambo jest rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Niekiedy jest to również jedyne rozwiązanie, w szczególności wtedy, gdy:

– fekaliów jest za mało, żeby budowa prywatnej oczyszczalni była opłacalna;

– powierzchnia działki jest nie wielka, aby zmieścić na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;

– poziom wód gruntowych jest zawyżony, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są za drogie w inwestycji.

Ważne!

szamba betonoweWażne! Konstruując zasobnik, trzeba dostosować minimalne odległości od granicy działki, mieszkania i ujęcia wody. Musi ono znajdować się w odległości:

– 2 m od drogi i granicy sąsiedniej posesji;

– 5 m od okien i drzwi gospodarstwa domowego;

– 15 m od studni.

Decydując się na miejsce instalacji szamba, wypada też zwrócić uwagę na to, aby można było bez trudu do niego wjechać wozem asenizacyjnym. To przepisy prawne mówią o tym, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. Jednak po odpowiednim zbadaniu ich parametrów sprawdzimy, że lepsze rozwiązanie to jednak Szambo betonowe. Szamba betonowe same z siebie są dobrym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.

 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...