Szamba betonowe Busko-Zdrój – jakość surowca

Najważniejszą cechą jaką powinny spełniać szamba betonowe Busko-Zdrój to 100% szczelność. By to zagwarantować wykonawcy powinni używać najlepszego betonu.

Czym jest beton wodoszczelny?

Beton może otrzymać wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, ochraniająca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Na przykład poprzez stosowny dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu.

Beton wodoszczelny – technologia

Nieprzemakalność to parametr betonu która sprawia, że otrzymuje on zdolność ochrony przed przepływem wody. Wodoszczelność można osiągnąć kilkoma sposobami, lub łącząc kilka technik w jednym. Otóż w celu otrzymania wodoszczelności należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcje wody do cementu.

szamba betonowe busko-zdrójBeton wodoszczelny zyskuje się ponadto poprzez zastosowanie skrupulatnie dobranych domieszek do betonu oraz przy wykorzystaniu impregnatu do betonu – to klasyczna  chemia budowlana. Co więcej chcąc uzyskać wodoszczelność należy stosować kruszywa o różnych grubościach ziaren. Od czasu do czasu stosuje się także hydrolizację

Kruszywa (piasek, żwir) o różnorakiej grubości używa się w celu wyeliminowania wolnych miejsc. Celem jest to, aby w betonie była jak najmniejsza ilość wolnych miejsc. Kruszywo o różnych rozmiarach uzupełnia się wzajemnie, a niewypełnione miejsca wypełniają się. Jeśli chodzi o proporcje wody do cementu – tutaj też istnieje ściśle określony stosunek tych dwóch składników. Na podstawie obecnej wiedzy stosunek wody do cementu nie powinien przekraczać wartości 0,55. Stosunkowo niewielka ilość wody sprawia, że podczas wiązania betonu nie powstają kanaliki kapilarne.

Uzupełnienia do betonu wodoszczelnego

Obfitość dodatków i domieszek do betonu pozwala uzyskać optymalne właściwości mieszanki betonowej, a nie tylko nieprzemakalności. Na rynku mamy dodatki do betonu które pozwolą na poprawę lepkości mieszanki betonowej, mrozoodporności czy przyspieszające wiązanie oraz poprawiające wytrzymałość na ściskanie.

Opłaca się jednak pamiętać, że choćby najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie ciągle narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne.

Takowe masy wykorzystywane są właśnie przez firmy produkujące szamba betonowe. Zbiorniki zabezpieczane są dodatkowo od zewnątrz masą bitumiczną. Szamba betonowe Busko-Zdrój produkowane są tylko z najlepszego betonu.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować...